Bankovanie a moxovanie

BANKOVANIE  

Je technika, ktorá sa zameriava na hlbšie vrstvy svalového tkaniva. Odstraňuje chronické napätie v svaloch a uvolňuje nervové cesty pomocou pomalého preťahovania a tlaku prstov na stiahnutých miestach, svalových vláknach, šľachách a fasciách. Hĺbková masáž zasahuje až do mäkkých tkanív. Kompletné uvoľnenie zablokovanej krčnej chrbtice, medzilopatkovej oblasti a uvoľnenie bedrovej oblasti.
Bankovanie je alternatívna liečiteľská metóda, ktorá využíva spojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi. Bankovanie je chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem – bankovanie – nám hovorí, že prostriedkom terapie bude banka. Primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi – energie” a “wei – čchi – ochrannej čchi”.
Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľudského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov. Účinky bankovania sú všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie obehu, obnova funkcie nervového systému…) a lokálne (odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmov…). Banka sa priložením na pokožku prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva. Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave a ďalších diagnózach.

 

MOXOVANIE

Moxovanie je tradičná čínska liecebná metóda, ktorá prehrievaním akupunktúrnych bodov stabilizuje vegetatívny nervový systém, zrýchluje látkovú výmenu v organizme a zvysuje jeho obranyschopnost. Hlavnou oblastou pouzitia sú chronické ochorenia dýchacích ciest, poruchy tráviaceho traktu, menstruacné poruchy, poruchy mocových orgánov, neplodnost, bolesti v krízoch a ochorenia klbov. Pre jej imunostimulačný efekt sa pouzíva pri psychických depresiách, stavoch vyčerpanosti, nízkom krvnom tlaku, pocite chladu v tele a rekonvalescencii po chronických ochoreniach a operáciách.